atas
„BET KOKS GINKLAS TURI SAVO CHARAKTERĮ IR ASMENYBĘ IR MUMS BELIEKA
TIK PADĖTI TAI ASMENYBEI ATSISKLEISTI“ D-ras Masaoki Chatsumi
···  Į pradžią  ···  Naujienos  ···  Autoriaus žodis  ···  Kolekcija  ···  SPEC. paskirties. pajėgos 

ANTONOV An-2 (NATO klasifikacija “COLT”)

AN-2 lėktuvo sukūrimo istorija siekia 1940 m. Lenkų aviacijos istorikai yra suradę medžiagos, kad garsus aviakonstruktorius Olegas Antonovas tuo metu buvęs kito garsaus aviakonstruktoriaus A.S. Jakovlevo pavaduotoju buvo atvykęs į Kauną ir domėjosi galimybe gaminti keleivinius lėktuvus Antano Gustaičio aviacijos dirbtuvėse. Čia ir gimė pirmieji lėktuvo brėžiniai. Prasidėjus Antram Pasauliniam karui lėktuvo projektas buvo atidėtas, nes pirmenybė buvo skiriama kariniams užsakymams. Ir tik po septynių metų 1947 rugpjūčio 31d. į orą į orą pakilo pirmasis bandomasis modelis SX-1 (Selskochoziaistvennij-1). . Vėliau pervadintas AN-2. Modelis buvusioje SSSR buvo gaminamas iki 6-to dešimtmečio pabaigos. Sumastytas pirminiame variante, kaip žemės ūkio reikalams pritaikytas lėktuvas, greitai tapo daugiatikslio panaudojimo. Rusijoje buvo gaminama 16 modifikacijų. 1948m. lėktuvas buvo gaminamas serijiniu būdu ir iki 1960m buvo pastatyta daugiau kaip 5000vnt. Pagal licenzijas lėktuvas buvo gaminamas Kinijoje, kur buvo vadinamas “Type 5 Transport Aeroplane Y-5” nuo 1957 iki 1992m buvo pastatyta 950vnt ir Lenkijoje kompanijoje WSK-PZL nuo 1957 iki 1992 m buvo pastatyta apie 12000 vnt. iš kurių 10440 vnt. nupirko Rusija.

Lėktuvas buvo eksportuojamas į 26 Pasaulio šalis. Bendras lėktuvo motoresursas priklausomai nuo modelio paskirties yra 12000 – 15000 valandų.

An-2 lėktuvo konstrukcija yra gana paprasta ir nesudėtinga. Liemuo kniedytas ir yra pagamintas iš diuraliuminio markių D-16T ir D16AT .

An-2 lėktuvas yra biplaninio tipo ir yra pritaikytas vietinėmis avialinijoms vežioti keleivius ir krovinius. Keleiviniame lėktuvo variante yra numatyta 12 sėdimų vietų, o krovininiu lėktuvo variantu galima vežti 1500kg krovinių. Lėktuvo konstrukcija yra paskaičiuota ir leidžiama ekspluotacija iki -45°C, todėl jis praktiškai tiko visai buvusiai SSSR teritorijai įskaitant ir šiaurę. Priklausomai nuo metų laiko ir geografinių sąlygų lėktuvą galima eksluotuoti nuo grunto su ratais, esant pakankamam sniego storiui su slidėmis, o gaisriniai ir specialiai tam pritaikyti variantai gali kilti ir leistis ant vandens, tuo tikslu yra naudojami specialūs plūdurai.

Lėktuvo konstrukcija yra gan paprasta ir nesudėtinga. Liemuo yra pusiau monokoko tipo, vientisos konstrukcijos , kniedytas. Priekyje yra įmontuotas variklis .Už jo lakūnų kabina su labai gera apžvalga, be to joje yra įrengtas dubliuotas valdymas. Už pilotų kabinos yra išdėstyta krovininė kabina su 12 atlenkiamų sėdynių keleiviams. Keleiviniame lėktuvo variante yra įrengta 12 sėdimų vietų, išdėstytų skridimo kryptimi 45°kampu išilginės lėktuvo ašies atžvilgiu. Krovininėje kabinoje galima vežti didelių gabaritų krovinius nes jos išmatavimai yra 4,2X1,85X1,65 m. Patogesniam didelių gabaritų krovinių pakrovimui yra įrengtos 1,53 X 1,46 m durys, kurių viduryje yra įrengtos 1,42 X 0,81 m durys keleiviams. Krovininės kabinos grindys yra pritaikytos sukoncentruotam svoriui 1000 kg/m2.

Lakūnų ir krovininėje kabinoje yra įrengtos ventiliacijos ir šildymo šiltu oru sistemos.

Sparnų sistema susideda iš viršutinių ir apatinių sparnų, biplaninių atramų ir juostų-atatampų (dviejų palaikančių ir trijų nešančių) kiekvienoje pusėje. Sparnai susideda iš vientisų metalinių konstrukcijų aptrauktų medžiaga. Kiekviename viršutiniame sparne yra įrengti eleronai ir užsparniai su ašine aerodinaminės kompensacijos ir svorio balansavimo mechanizmais. Eleronai atsilenkia defirencialiai - į viršų 30°, o į apačią 14°. Eleronų ir užsparnių valdymas yra surištas tarpusavyje atsilenkimo mechanizmais. Kairiajame elerone yra trimeris kuris yra valdomas iš lakūnų kabinos mechanizmo UT-6D pagalba.

Kiekviename apatiniame sparne yra įrengti du užsparniai (pagrindinis ir konsolinis) su aerodinamines kompensacijos mechanizmais. Valdomi užsparniai yra dviem elektriniais mechanizmais UZ-1AM kurie yra išdėstyti ant 8 liemens špangouto. Tvirta ir patikima sparnų konstrukcija ir tvirtinimo mazgai leidžia eksplotuoti lėktuvą su labai nelygiais pakilimo takais ir nuo iš anksto neparuoštų aikštelių. Be to lėktuvas gali stabiliai planiruoti dideliais žemėjimo kampais. Uodega yra vieno kilio ir dviejų stabilizatorių su skersiniais konstrukcijos sutvirtinimui.

Stabilizatoriai susideda iš vientisų metalinių konstrukcijų kurios yra aptruktos medžiaga.

Aukščio ir posūkių vairai turi ašinės aerodinaminės kompensacijos ir svorio balansavimo mechanizmus. Ant posūkio vairo lonžerono ir aukščio vairo gale yra išdėstyti trimeriai, valdomi elektromechanizmais UD-6d.

Lėktuvo atramos konstrukcija yra piramidinio tipo. Kiekviena pusė susideda iš amortizacinės atramos, priekinio ir galinio skersinio, pusašio ir stabdomo rato (žiemą uždedama stabdoma slidė). Stabdžiai kamerinio tipo, slidėse atlenkiami (stabdymo metu įsirausia į sniegą iki 45mm gylio).

Galinė atrama tvirtinama ant špangauto No.23 ir gali būti su ratu ar slide.

Lėktuvo valdymas dvigubas (dubliuotas) ir išdėstytas abiejose lakūnų kabinos pusėse. Lėktuve sumontuotas devynių cilindrų variklis , orinio aušinimo AŠ-62IR ir keturių menčių sraigtas AV-2 su valdomu menčių kampu.

Kuro sistema susideda iš šešių tarpusavyje sujungtų bakų išdėstytų viršutiniuose sparnuose. Bendra sistemos talpa 1200 l.

Tepalo sistemos talpa yra 125 l. ir yra išdėstyta lėktuvo priekyje už lėktuvo variklio ir tvirtinasi ant spangauto No.1.

Variklio valdymas ir kuro sistemos vožtuvų valdymas yra mechaninis . Variklio aušinimo sistema ir tepalo radiatoriaus aušinimo sistemos yra valdomos elektromechanizmais UR-7.

Elektros energija yra tiekiama nuo generatoriaus GSN-3000 ir akumuliatorių 12A-30 (rezervinis šaltinis).

Lėktuve yra įrengtos navigacinės, radionavigacinės ir ryšio priemonės, prietaisai aklam skridimui sudėtingomis oro sąlygomis.

Lėktuvas An-2 turi labai geras kilimo-leidimosi ir skrydžio charakteristikas ir gali būti eksplotuojamas nuo aikštelių kurių dydis 650X200 m. kas yra svarbu žemės ūkio darbuose. Ekonomiškiausia lėktuvo eksplotacija yra maršrutuose kurių ilgis neviršija 1000 km.

Kai kurios An-2 lėktuvo modifikacijos.
An-2K-NAK      -     1948m. eksperimentinis naktinio artilerijos korektoriaus modelis, su įstiklinta vidurine vidurinę liemens dalimi ir su kulkosvaidžiu viršutinėje liemens dalyje. Viena iš originalių konstrukcijos įpatybių buvo dviejų kilių uodega.
An-2F     -     pritaikytas fotožvalgybai , ginkluotas 12,7 mm kulkosvaidžiu arba 23mm kalibro patranka.
An-2TD     -     transportinis, desantinis, mokomasis.
An-2L     -     modelis yra skirtas miškų gaisrams sausais milteliais gesinti. Stikliniai konteineriai buvo patalpinti po sparnais.
An-2T     -     transportinis.
An-2TP      -     transportinis , keleivinis.
An-2P      -     keleivinis 12 vietų, su pagerinta garso izoliacija.
An-2SX     -     žemės ūkio darbams skirtas modelis, AN-2P variantas su purškimo įranga ir padidinta priekinių atramų, amortizatorių eiga.
An-2V     -     su dviem plūdurais ir sutrumpintomis sraigto mentėmis.
An-2PP     -     gaisrinis An-2V modelis, rekonstruotas 1964 m, galintis nešti 1240 l. vandens.
An-2A     -     aukštuminis modelis, pritaikytas atmosferos tyrimams, su turbokompresoriumi ir papildoma stebėjimo kabina prieš kilį.
An-2M     -     modernizuotas, žemės ūkiui pritaikytas modelis, lakūnų kabina pritaikyta vienam lakūnui.
An-2S      -     sanitarinis, pritaikytas šešiems neštuvams.
An-2-GEOFIZ     -      geofiziniems tyrimams skirtas modelis.
An-2-METEO     -      metereologinės žvalgybos.
An-2PK      -     penkiavietis variantas, tarnybiniams pervežimams.
An-2P-PHOTO     -     modelis su specialia įranga aerofotografijiai.
An-2PR      -     teleretransliatorius.
An-2R      -     specialus žemės ūkio modelis su hermetiška lakūnų kabina ir padidintu uodegos plotu.
An-4      -     konstruktorinis An-23 žymėjimas.
An-3      -     modelis su TVD-10 varikliu.

PAGRINDINIAI LĖKTUVO GEOMETRINIAI DUOMENYS

Lėktuvo ilgis:
        skrydžio linijoje                                     12,735 m
        stovint ant trijų atramų                        12,4 m
Lėktuvo aukštis:
        skrydžio linijoje                                      5,35 m 
        stovint ant trijų atramų                         4,13 m 
Sparnų ilgis:
        viršutinių                                                18,176 m
        apatinių                                                   14,236 m 
Viršutinio vieno sparno ilgis                         8,425 m
Sparno stygos ilgis:
        pagal užsparnį                                        2,4 m 
        pagal eleroną                                          2,45 m
  Apatinio vieno sparno ilgis                           5,795 m 
  Sparnų prailgėjimas:
        viršutinių                                                7,7 m 
              apatinių                                                   7,25 m
Horizontalių stabilizatorių ilgis:
        iki 60 serijos                                           6,6 m 
        nuo 60 serijos                                         7,7 m 
Horizontalaus stabilizatoriaus styga          1,8 m 
Stabilizatoriaus styga                                   1,05 m
Viršutinio sparno priešsparnio ilgis            7,7 m 
Eleronų ilgis                                                   4,692 m 
Elerono styga                                                 0,65 m 
Elerono trimerio ilgis                                    1,18 m 
Trimerio styga                                               0,12 m 
Viršutinio sparno užsparnio ilgis                 3,415 m 
Užsparnio styga                                             0,6 m 
Apatinio sparno užsparnio ilgis:
         pagrindinio                                            3,16 m
         galinio                                                   2,452 m
Užsparnio styga                                             0,5 m
  Aukščio vairų ilgis:
         iki 60 serijos                                         6,464 m 
         iki 60 serijos                                         6,946 m
Aukščio vairo styga                                      0,74 m 
Aukščio vairo trimerio ilgis                         1,778 m 
Kilio aukštis                                                  3,35 m 
Posūkio vairo aukštis                                   3,285 m 
Posūkio vairo styga                                      1,355 m 
Posūkio vairo trimerio ilgis                         0,838 m 
Liemens ilgis                                                  10,120 m
  Liemens plotis                                               1,80 m 
Liemens plotis per centrą                             2,6 m
Liemens aukštis                                             2,521 m
Vėžių plotis esant laisviem 
amortizatoriam                                             3,36 m 
Atstumas tarp riekinės ir galinės atramos                                                          8,23 m 
Priekinio rato išmatavimai                           800 X 260 mm
Galinio rato išmatavimai                              470 X 210 mm
Priekinės slidės ilgis                                      2,662 m
Priekinės slidės plotis                                   0,825 m
Galinės slidės  ilgis                                        1, 211 m
Galinės slidės plotis                                       0,5 m 
Krovininės kabinos išmatavimai :
        ilgis                                                         4,2 m 
        plotis                                                       1,65 m 
        aukštis                                                    1,85 m
Krovininės kabinos tūris                              12 m3
Durų išmatavimai:
        krovininės                                              1,53 X 1,46 m
        keleiviams                                              1,42 X 0,81 m 
Bendras sparnų plotas su eleronais ir
užsparniais                                                    71,51 m2
Viršutinių sparnų plotas su eleronais
ir užsparniais                                                43,55 m2
Apatinių sparnų plotas su užsparniais       27,96 m2
Sparnų dėžutės agregatų plotas:
            elerorai                                                5,9 m2
            viršutinių sparnų užsparniai            4,09 m2
            apatinių sparnų pagrindiniai užsparniai  3,15 m2
            apatinių sparnų galiniai užsparniai 2,348 m2
            elerono trimerio plotas                      0,141 m2
Uodegos plotas iki 60 serijos:
            bendras plotas                                    11,38 m2
            stabilizatoriaus plotas                       6,99 m2
            aukščio vairų plotas                           4,392 m2 
            Uodegos plotas nuo 60 serijos:
            bendras plotas                                    12,28 m2
            stabilizatoriaus plotas                        7,56 m2
            aukščio vairų plotas                           4,72 m2
Aukščio vairo trimerio plotas                        0,268 m2
Kilio plotas                                                      5, 85 m2
Uodegos vertikalios dalies plotas                  3,2 m2
Posūkio vairo plotas                                       2,65 m2
Posūkio vairo trimerio plotas                        0,116 m2
Pagrindinės slidės atramos plotas                 2,18 m2
Galinės slidės atramos plotas                         0,6 m2
Liemens midelio plotas                                   3,84 m2
Slėgimas į pagrindinę slidę                            nuo 0,9 iki 0,11 kg/cm2
Slėgimas į galinę slidę                                     nuo 0,115 iki 0,16 kg/cm2
Viršutinio sparno skersinis V                        3°
Apatinio sparno skersinis V                          4°19¢
Stabilizatoriaus skersinis V                           0°
Nustatymo kampai:
        viršutinio sparno                                    3°
        apatinio sparno                                       1°
Stabilizatoriaus nustatymo kampas:
        iki 60 serijos                                           minus 1°54¢
        nuo 60 serijos                                         >> 1°
Sparno ir stabilizatoriaus strėliškumas       0°
Lėktuvo stovėjimo kampas                           11°50¢
Prieškapotažinis kampas                              28°±1°
Paieška
 ...
ARVYDO DAUDERIO PUSLAPIS sniper@is.lt

Svetainę prižiūri V.                                                                         Kauno karo istorijos klubas    Jonavos šaulių kuopa    Digeriai
© 2002-2004 ATAS