atas
„BET KOKS GINKLAS TURI SAVO CHARAKTERĮ IR ASMENYBĘ IR MUMS BELIEKA
TIK PADĖTI TAI ASMENYBEI ATSISKLEISTI“ D-ras Masaoki Chatsumi
···  Į pradžią  ···  Naujienos  ···  Autoriaus žodis  ···  Kolekcija  ···  SPEC. paskirties. pajėgos 

Priešlaivinis sraigtasparnis-amfibija MI-14

Sraigtasparnis Mi-14 yra skirtas pavandeninių laivų kelių žvalgybai jų paieškai, naikinimui taip pat gelbėjimo ir paieškos darbams dideliuose vandens plotuose toli nuo pakrantės ribų ir gali leistis ir kilti nuo vandens. Pirmas sraigtasparnio skrydis buvo atliktas 1967m. o serijiniu būdu buvo gaminamas Kazanės sraigtasparnių gamykloje iki 8 dešimtmečio pabaigos. Per visus eksploatacijos metus sraigtasparnyje jokių žymesnių pakeitimų bei modernizacijos nebuvo išskyrus tai, kad 1969 m. buvo pakeisti varikliai į modernesnius TVZ-117.

Sraigtasparnis buvo sukurtas daugiatikslio sraigtasparnio MI-8T bazėje, todėl daugelis mazgų ir sistemų liko tokios pat. Šiek tiek yra pakeista liemens apatinė dalies forma kuri dabar primena valtį, pakeistos atramos, jos yra paslepiamos. Liemens apatinėje dalyje iš šonų yra pripučiami plūdurai, kurių pagalba sraigtasparnis stabiliai stovi ant vandens esant bangavimui 3-4 balai ir gali plaukti iki 60 km/h. greičiu.

Priekinėje sraigtasparnio dalyje yra išdėstyta lakūnų kabina , o po ja yra patalpinta povandeninių laivų paieškai skirta RLS (radiolokacinė stotis).

Už lakūnų kabinos yra krovininė kabina kurioje yra patalpinta radiolokacinė, hidroakustinė ir kitokia specialios paskirties aparatūra ir ją aptarnaujantis personalas. Sraigtasparnyje kuris yra skirtas paieškos ir gelbėjimo darbams krovininėje kabinoje yra įrengti atmetami krėslai ir tvirtinimo mazgai neštuvams. Po krovinine kabina yra išdėstyti kuro bakai ir skyrius kuriame yra patalpinama ginkluotė. Krovininės kabinos gale yra išdėstytas papildomas kuro bakas, magnetometras ir magnetometro ir hidroakustinės stoties antenoms nuleisti skirta gervė.

Sraigtasparnio jėgainė susideda iš dviejų dujų turbininių variklių TVZ-117, pagalbinės jėgainės AJ-9V ir trijų pakopų reduktoriaus VR-14. Kuro atsargą sudaro 3795 l. aviacinio žibalo. Esant reikalui krovininėje kabinoje galima patalpinti papildomą 500 l. talpos kuro baką.

Nešantis sraigtas susideda iš penkių menčių. Mentės lonžeronas yra vientisas metalinis. Kiekvienoje mentėje yra įrengta elektrinė priešapledėjimo sistema ir defekto signalizacija. Prišapledėjimo sistema taip pat yra įrengta lakūnų kabinos stikluose ir variklių oro padavimo sistemoje.

Sraigtasparnis MI-14 turi tokią pat valdymo ir navigacinę įrangą, kaip ir MI-8T : autopilotą, doplerinį kelionės ir šoninių nuonašų matuoklį, radioaukštimatį, radiokompasą, TB ir UTB radijo stotis, automatinio valdymo sistemas. Papildomai yra sumontuota paieškos radijo lokacinė stotis I-12M.

Sraigtasparnio MI-14PL yra pagrindinė modifikacija ir turi specialią įrangą : buksiruojamą paieškos daviklį AMP-60, nuleidžiamą hidroakustinę stotį "Oka-2" ir prikabinamą paieškos sistemą "Kalmar" apjungiančia visas navigacines , pilotažines ir paieškos sistemas į vieną priešlaivinį kompleksą.

Sraigtasparnis paieškos variante ginkluotės skyriuje neša kasetes su radijoplūdurais (36 tipo RGB-HM arba 12 tipo RGB-H) arba signalines bombas OMAB-25-12D (pritaikytos naudoti dieną) ir OMOB-25-12N (pritaikytos naudoti naktį).

Smogiamajame sraigtasparnio variantas ginkluotės skyriuje neša torpedą AT-1 turinčią autonominią taikinio paieškos sistemą, arba raketą -torpedą APR-2. Vietoje torpedų gali būti patalpintos 8 giluminės bombos PAB-250-120 arba 12 PLAB-50-65. Sraigtasparnis taip pat yra pritaikytas nešti giluminę branduolinę bombą. Kaip taisyklė didžiausias efektas yra pasiekiamas kai paieškos ir smogiamasis sraigtasparnis veikia kartu poroje nes ataka aviacinėmis torpedomis povandeniniam laivui visada yra netikėta, nes laivas aptikęs torpedą arčiau kaip 1500 m. nebeturi laiko imtis atsakomųjų veiksmų.

MI-14BT- sraigtasparnis traluotojas. Krovininės kabinos gale yra įrenti du į vidų atsidarantys liukai, pro kuriuos yra išstumiama buksiravimo įrangos strėlė. Prie nuleisto troso nuo antvandeninių laivų yra prikabinami įvairių tipų tralai, kurių pagalba padaromi praėjimai minų laukuose. Praėjimams pažymėti yra pastatomi signaliniai plūdurai. Tralavimo procesą valdo krovininėje kabinoje esantis operatorius kuris kurso koregavimui turi vidinį ryšį su lakūnų kabina. Šio tipo sraigtasparnyje priešlaivinė ginkluotė yra nenumatyta.

MI-14PS - paieškos -gelbėjimo sraigtasparnis. Sraigtasparnyje papildomai įrengti prožektoriai, bei žmonių pakėlimo iš vandens mechanizmas. Krovininėje kabinoje yra išdėstyta 10 atmetamų krėslų. Sraigtasparnis gali nešti dešimt 20 vietų gelbėjimo plaustų, o esant reikalui gali juos buksiruoti.

MI-14PG - karinio sraigtasparnio civilinis variantas. Krovininėje kabinoje išdėstyti 24 krėslai, papildomai įrenti keturi gelbėjimosi liukai, šildymo, kondicionavimo sistemos ir tualetas.

MI-14PŽ- priešgaisrinis sraigtasparnio variantas. Krovininėje kabinoje įrengtas 4000 litrų talpos vandens bakas ir speciali vandens priėmimo sistema galinti paimti vandenį iš telkinių kurių gylis 0,3 m. per 1,5-2 min. Vandens numetimas smogiamajame režime per 3 sek. valdomame režime per 15sek.


Priėmimo apginklavimui metai                       1973
Ekipažas                                                      3-4 žmonės
Liemens ilgis                                                18,38 m
Sraigtasparnio aukštis                                   6,93 m
Nešančio sraigto diametras                           21,29 m
Sraigto užimamas plotas                               365,0 m2
Maksimalus pakilimo svoris                          14,0 t
Tuščio sraigtasparnio svoris                          11,75 t
Maksimalus sraigtasparnio svoris                  13,00 t
Variklių galingumas                                       2 x 1900 a/j
Kreiserinis greitis                                          215 km/h
Maksimalus greitis                                        230 km,h
Statinės pakilimo lubos                                 1600 m
Dinaminės pakilimo lubos                              3500 m
Skrydžio nuotolis su pilnais kuro bakais         1135 km
Skrydžio laikas su pilnais kuro bakais            6 val


 
 
 
Paieška
 ...
ARVYDO DAUDERIO PUSLAPIS sniper@is.lt

Svetainę prižiūri V.                                                                         Kauno karo istorijos klubas    Jonavos šaulių kuopa    Digeriai
© 2002-2004 ATAS